GNYAPI Tasarruf Miktarları
CO2 :
Fatura Tutarı :
Kategoriler 2 Apartman Yöneticisinin Hikayesi Alsecco Mantolama Apartman Mantolama Fiyatları Baumit Open Mantolama Bina Isı Yalıtımı Bina Mantolama Fiyatları BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Capatect Dalmaçyalı Mantolama Çatı Firmaları Çatı Mantolama ÇBS İzoguard Mantolama Cephe Sistemleri Dış Cephe Boya Fiyatları Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri Dış Cephe Isı Yalıtımı Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Dış Cephe Kaplama Fiyatları Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır Dış Cephe Mantolama Fiyatları Düfa Thermal Mantolama Dyo Klimatherm Mantolama Enerji Kimlik Belgesi Örnek Bina Eps Xps Karşılaştırması Ev Isı Yalıtımı Expert Mantolama Paketi Fawori Mantolama Filli Boya Mantolama İç Cephe Mantolama Isı Yalıtım Sıvası İstanbulda Mantolama İzocam Mantolama İzoder İzolasyon Firmaları İzolasyon Fiyatları İzolasyon Nedir? İzolasyon Uygulamaları Kale Mantolama Knauf Mantolama Mantolama Malzemeleri Mantolama Nasıl Yapılır Mantolama Örnekleri Mantolama Üzerine Klima Montajı Mantolama Videoları Mantolamada Dikkat Edilecek Hususlar Marshall Thermos Mantolama Mavi Kale Mantolama Organik Yapı ve Yalıtım Malzemeleri Polisan Exelans Enerji Mantolama Rockwool Taşyünü Ses Yalıtımı Nedir Strafor Mantolama Taşyünü Mantolama Vitra Therm Mantolama Wagner Mantolama Weber Mantolama Yalıtım Çözümleri Yalıtım İzolasyon Uygulamaları Yalıtım Nedir Yangın Yalıtımı Yangın Yönetmeliği Yeşil Çatı Sistemleri
Facebook sayfamızdan ısı yalıtım hakkında tüm güncel bilgilere ulaşmak ister misiniz?

tesisat yalıtım sorunları

TESİSAT YALITIMINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Bu sorunların başında, tesisat yalıtımı diğer yalıtım uygulamalarından farklı bir yalıtım imiş gibi düşünülmesidir. Bilindiği üzere her bir ısı, ses, su ve nem gibi yalıtımlar farklı uygulama teknikleri gerektirebilir. Tesisat yalıtımında kendine özgü bir uygulama tekniği gerektirir. Bu nedenledir ki, yalıtımı tamamlanmamış hiç bir klima, ısıtma ve soğutma tesisatlarını devreye alınması, önerilmemektedir. 

Soğutma kulesi ve benzer cihazlar, hakim rüzgar doğrultusunun sağladığı avantajlardan yararlanılacak şekilde yerleştirilmelidir. Bunun için de bütün yıl boyunca binanın bulunduğu yerde akış modelleri ve meteorolojik bulgular dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Doğal havalandırmalı bir binada, rüzgar havalandırmayı artırabilir, emel olabilir ve bazen de ters hava akımı oluşturabilir. Çatı alanı çok büyük binalarda, rüzgar çatıda çukurdan gelen aşağı akım ile tekrar birleşir ve pencere gibi açıklıklardan dışarı çıkan doğal havalandırmayı tersine çevirir. Bacalar sürekli çatı vantilatörleri veya rüzgar ile çalışarak hava akışını artıran benzer cihazlar kullanılarak bu tersine akışlar yok edilebilir.

Yalıtımlı ideal boru tesisatı elde etmek için önce su ve ısıtma borularıyla vanaların yerleşim düzeni ve aralığının kontrol edilmelidir. Valf ve kapama musluklar' hem ısıtılmayan soğuk bölgelerden erişilebilir hem de konumlandırılabilir şekilde yerleştirilmelidir. Eğer vananın ısıtılmayan bir yere konulması zorunluluğu var ise yeterli yana yalıtımı yapabilmek için borunun düz bir kolu üzerine vananın konulması uygun olacaktır.

Boru tesisatı boşaltma ve havalandırma amaçları için gerekli eğimle takılmalıdır. Sıhhi tesisat ve ısıtma teknik eleman' konutun kış mevsiminde uzun süre gayrimeskün ısıtılmadan bırakılması ihtimaline karşı rezervuarlı depoları vs. gibi boşaltma noktalarının listesini ipuçlarıyla birlikte veren bir talimat kartı hazırlayarak bırakmalıdır. 

Bir dış duvar veya çatıya 75 cm'den fazla mesafe varsa boru tesisatının korunması gerekir. Eğer mesafe kalırsa daha kalın et kalınlığında yalıtım malzemesi kullanılmalıdır. Yalıtımı boru tesisatı için daha geniş kanal ve boşluklar bırakılması için detayların inşaatını yapana erken bir dönemde verilmesi gerekir. 

Akımsız kollar (sarfiyatı veya sirkülasyonu olmayan borular) don hasarına karşı son derece korumasızdırlar. Mümkün olan yerlerde odadan kaldırılmaları daha yararlı olacaktır. Örnek olarak bir binanın ileride yapılması düşünülen genişletmeler için akımsız boruların bırakılması tavsiye edilmez.

Eğer kalorifer besleme ve genleşme deposu soğuk su deposuna çok yakın yerleştirilirse ısıtma tankına giden akımsız kol sayısı minimuma indirilebilir. Bununla beraber eğer sarfiyatı ve sirkülasyonu olmayan borular gerekliyse, bunlar et kalınlığı! 20 mm veya 30 mm polietilen köpük yalıtım boruları ile yalıtılmalıdır. 

Polietilen köpük yalıtım borusu ile çok kolay uygulama yapılabilmektedir. Boruların yalıtımında yapıştırmadan sonra klips kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca uzun boru tesisatlarındaki uygulamada boru tesisatı ile polietilen köpük yalıtım borusu arasında genleşme katsayılarındaki fark nedeniyle yalıtım borusu boydan sıkı bir şekilde yerleştirilmeli ve her 2 m'de bir ek yerleri polietilen bant ile kapatılmalıdır. Böylece ek yerlerinin açılarak boşluklar yapması önlenmiş olur.

 Etiketler : tesisat yalıtımı


Benzer Konular Kategoriler 2 Apartman Yöneticisinin Hikayesi Alsecco Mantolama Apartman Mantolama Fiyatları Baumit Open Mantolama Bina Isı Yalıtımı Bina Mantolama Fiyatları BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Capatect Dalmaçyalı Mantolama Çatı Firmaları Çatı Mantolama ÇBS İzoguard Mantolama Cephe Sistemleri Dış Cephe Boya Fiyatları Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri Dış Cephe Isı Yalıtımı Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Dış Cephe Kaplama Fiyatları Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır Dış Cephe Mantolama Fiyatları Düfa Thermal Mantolama Dyo Klimatherm Mantolama Enerji Kimlik Belgesi Örnek Bina Eps Xps Karşılaştırması Ev Isı Yalıtımı Expert Mantolama Paketi Fawori Mantolama Filli Boya Mantolama İç Cephe Mantolama Isı Yalıtım Sıvası İstanbulda Mantolama İzocam Mantolama İzoder İzolasyon Firmaları İzolasyon Fiyatları İzolasyon Nedir? İzolasyon Uygulamaları Kale Mantolama Knauf Mantolama Mantolama Malzemeleri Mantolama Nasıl Yapılır Mantolama Örnekleri Mantolama Üzerine Klima Montajı Mantolama Videoları Mantolamada Dikkat Edilecek Hususlar Marshall Thermos Mantolama Mavi Kale Mantolama Organik Yapı ve Yalıtım Malzemeleri Polisan Exelans Enerji Mantolama Rockwool Taşyünü Ses Yalıtımı Nedir Strafor Mantolama Taşyünü Mantolama Vitra Therm Mantolama Wagner Mantolama Weber Mantolama Yalıtım Çözümleri Yalıtım İzolasyon Uygulamaları Yalıtım Nedir Yangın Yalıtımı Yangın Yönetmeliği Yeşil Çatı Sistemleri
Ücretsiz hizmetlerimiz hakkında bilgi aldınız mı?
BİZ SİZİ ARAYALIM
Site Haritası Kurumsal Isı Yalıtımı Mantolama Estetik Tasarım Ek Uygulamalar Referanslar Basında GNYAPI Bize Ulaşın Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.
Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL