1 Klima Parasına Mantolama

Isı Yalıtımı(Mantolama) Nedir?

Kış aylarında meydana gelen ısı kayıplarını ve yaz aylarında meydana gelen ısı kazançlarını azaltmak için yapılan tüm işlemlere “ısı yalıtımı(Mantolama)” denir

Kışın üşümemek için kömür, doğalgaz gibi yakıtlar kullanarak evimizi ısıtır; yazın ise ısınan evimizi klimalarla soğuturuz.

Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltarak daha konforlu ortamlara da yaşamak amacıyla yapılır.

Bu çevrede ısı yalıtımı, Ninaların dışarıya veya garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlerine bakan duvar, çatı, döşeme, cam, doğrama ve ısıtma, soğutma, havalandırma vb. tesisatlarında da uygulanır.

Isı yalıtımının Faydaları

Yönetmeliklere uygun olarak yapılacak ısı yalıtımı:

gnyapı Isınma veya serinleme amacıyla yapılan harcamalardan en az %60 tasarruf ederek, kışın daha iyi ısınmaya, yazın ise serin kalmaya imkân sağlar.​​

gnyapı Yakıt tüketimini ve dolayısıyla atık gaz salınımını azaltarak çevre kirliliğini ve küresel ısınmanın önlenmesine katkıda bulunur.

gnyapı Sağlayacağı verimlilikle, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltır.

gnyapı Evlerde küflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan terlemeyi (yoğuşma) önler.

gnyapı Yaşam alanları içerisinde dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekânlar oluşturur.

Neden Mantolama Yaptırmalıyız?

NEDEN MANTOLAMA YAPTIRMALIYIZ?

Doğru ürün ve uygulama ile yapılacak mantolama:

gnyapı Enerji tüketimi ve doğalgaz faturalarında en az %50 tasarruf ederek, kışın daha iyi ısınmaya, yazın ise serin kalmaya imkân sağlar.

gnyapı Yakıt tüketimini ve dolayısıyla atık gaz salınımlarını azaltarak çevre kirliliği ve küresel ısınmanın önlenmesine katkıda bulunur.

gnyapı CO2 salınımını azaltır.

gnyapı Sağlayacağı verimlilikle, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltır.

gnyapı Yalıtım hem binanızı hem sağlığınızı korur.

gnyapı Evlerde küflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan terlemeyi (yoğuşmayı) önler.

gnyapı Betonun içindeki demirlerin paslanmasını engeller, binanızın depreme karşı dayanıklılığını korur.

gnyapı Binanızın ömrünü uzatır.

gnyapı Yaşam alanları içerisinde dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekânlar oluşturur. 

 

Mantolama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Mantolama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İZODER Isı Yalıtım Komisyonu'nun araştırmasıyla hazırlanan,  mantolama hakkında doğru bilinen yanlışlar

YANLIŞ: Mantolama malzemeleri kanserojen madde içerir. 

DOĞRU: Mantolama malzemelerinin kanserojen madde içermiyor; bu ürünler gıda sektöründe dahi güvenle kullanılıyor. AB ülkelerinde kullanılan hammadde ve teknolojiler ile üretilen ısı yalıtım malzemeleri, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamında üretilerek gerek yurt içi gerekse AB ülkeleri dahil yurt dışı pazara CE işareti ile sunuluyor. 305/2011/AB sayılı Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamındaki ürünler; “sağlık, hijyen ve çevre” gibi temel unsurlar çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu bağlamda CE işaretine tabi olan ve bu işaret vasıtasıyla AB ve Türkiye pazarında kullanılabilen bir ürünün kanserojen olması söz konusu olamaz. Söz konusu ısı yalıtım ürünlerinin birçoğu (EPS, XPS) inşaat sektörü dışında gıda, ambalaj dâhil birçok sektörde de güvenle kullanılıyor. 

YANLIŞ: Mantolama yangın yönetmeliğine aykırıdır. 

DOĞRU: Mantolama yangın yönetmeliğine aykırı değil, yangına dirençli, güvenli bir uygulamadır. Mantolama sistemi, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik ve ilgili genelgelere uygundur . Türkiye’de 20 yılı aşkın süredir kamu projeleri dahil 400 milyon metrekarenin üzerinde mantolama uygulaması yapıldı. Mantolama sistemlerinin yangın performansına ilişkin testlerinde de; alevlerin cephe boyunca ilerlemesine neden olmadığı anlaşılıyor. 

YANLIŞ: Mantolama, söylendiği gibi yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlamıyor. 

DOĞRU: Mantolama, doğru ürün ve uygulamayla rahatlıkla yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlıyor. Mantolama sisteminin uygulandığı yapılarda elde edilen tasarrufun oranı, bina tipi, bina kullanım özellikleri, yalıtım kalınlığı, yalıtım bütünlüğü, iklim gibi birçok parametreye bağlıdır. Yüzde 50 tasarruf ortalama bir hesap değeridir, altında gerçekleşebileceği gibi çok üzerinde de olabiliyor. Konuyla ilgili yapılan deneysel çalışmalarda, Türkiye standartlarında bir mantolama ile büyük oranda yüzde 50 tasarrufa ulaşıldığı tespit edildi. 

YANLIŞ: Binamızın duvarları gaz betonla örülü; mantolama yapmamıza gerek yok.

DOĞRU: Gaz beton, bir yapı malzemesidir. Isı iletkenlik katsayısı yüksek olan bir yapı malzemesidir. Dolayısıyla duvarların tek başına gazbeton ile örülü olması istenen ısı yalıtımını sağlayamaz. Binalarda hangi yapı malzemesi kullanılırsa kullanılsın mutlaka ısı yalıtım malzemeleriyle yalıtım yapılmalıdır.

YANLIŞ:  Binamız yalnızca kuzey cepheden soğuk alıyor; güney cepheyi mantolamamıza gerek yok.

DOĞRU: Mantolama tek cephe için yapıldığında ısı köprüleri oluşacağı için mantolanmayan cephelerde ısı kaybı devam eder. Binada ısı kaybı olmaması için tüm yapının çepeçevre mantolanması gerekiyor.

YANLIŞ: Mantolama yaptırmak çok pahalı.

DOĞRU: Mantolama maliyeti, AB standartlarında üretilen, kaliteli ürünler kullanıldığında uygulama da dâhil olmak üzere metrekare başına yaklaşık 30-40 TL arasındadır. Mantolama, 2 – 3 yıl içerisinde kendini amorti eden, sonrasında da ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlayan bir yatırımdır.

YANLIŞ:  Isı yalıtımını kendim yapabilirim.

DOĞRU: Mantolama, ancak doğru yapıldığı zaman faydalarından yararlanılabilen bir uygulamadır. Konuyla ilgili deneyimi ve bilgi birikimi bulunmayan kişiler tarafından yapılması daha büyük zararlara yol açabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız

gnyapı ısı yalıtım keşif formu

ekokredi gnyapı

ISI YALITIM KREDİSİ

GNYAPI'nın sizlere sunduğu ödeme kolaylıkları sayesinde ödemelerinizi 18 ay taksitle peşinatsız, faizsiz ve dosya masrafsız gerçekleştirebilir ya da 60 ay taksit imkanından yararlanarak kredi ya da senet ile ödemelerinizi yapabilirsiniz. Tercihiniz doğrultusunda anlaşmalı olduğumuz bankaların kredi kartları ile taksitli ödeme yapabileceğiniz gibi, peşin ödemelerinizde de özel indirim ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. 

ŞEKERBANK EKOKREDİ & TÜRKİYE FİNANS YALITIM KREDİSİ

GNYAPI markasının bankalar ile olan özel anlaşmaları sayesinde yalıtım kredisi avantajlarından yararlanabilir, dosya masrafsız, %0 faiz oranları ile 18 ay vade fırsatını değerlendirebilirsiniz. Kampanya dahilinde  ısı yalıtım kararı alınması durumunda binanız için düzenlenecek Enerji Kimlik Belgesine de ücretsiz sahip olacaksınız. 

Isı Yalıtımı Hizmet Paketleri,  İZODER (Isı Su Ses Yangın Yalıtımcıları Derneği)  teknik danışmanlığında gerçekleştirilmektedir.

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız…

enerji kimlik belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB)

Binaların iç ortamları ile dış ortamlarını birbirinden ayıran ve bina zarfı olarak da bilinen dış duvarlar, pencereler, kapılar, tavan, çatı ve diğer döşemelerden oluşan yapı elemanları dış etkenlerden korunmalıdır.

Binalarda ısı kaybeden yüzeyler doğru yalıtılmazsa ısı kaybı ve buna bağlı olarak da enerji maliyetleri artmaktadır. Özellikle müteahhitler ve kullanıcılar ısı kayıplarını göz ardı ederek konutların sadece dış özelliğine önem vermekte, konutların yapım aşamasında uygun olmayan yapı malzemeleri seçimi ve yapılmayan çok basit uygulamalar ile binanın kullanım ömrü süresince bina sahiplerinin bütçelerine hem de daha fazla yakıt tüketerek çevreye ve ülke ekonomisine zarar vermektedir.

Bu olumsuzlukları engellemek amacıyla 2000 yılında yürürlüğe giren Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği’ne göre yeni konutlar ısı yalıtım uygulaması gerçekleştirilmiş şekilde projelendirilmek zorunda olup eski binaların da 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. 

Enerji kimlik belgesi temininin en önemli adımı da konutların ısı izolasyonu uygulamasının gerçekleştirilmiş olmasıdır. Binalarda ısı yalıtım kalınlığının optimum şekilde seçilmesi, ısıl konforun sağlanmasında ve bina enerji sınıfınını belirlenmesinde en önemli etkenlerden biridir.

Enerji Kimlik Belgesi Örneği için tıklayınız … 

 

 

YALITIM FİRMASI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

gnyapı Uygulamayı yapan ısı yalıtım şirketi hem işçiliğe hem de kullanılan malzemeye tedarikçi ve kendisi en az 5 yıl garanti verebiliyor mu ? 

gnyapı Isı yalıtım firması ticaret odasına kayıtlı mı?

gnyapı Firma faaliyette mi? Faaliyet belgesi tarafınıza sunuldu mu?

gnyapı Isı yalıtımı ugyulamasını yapan firma kurumsal bir firma mı?

gnyapı Uygulama maliyetini üstlenebilecek bir sermayeye sahip mi?

gnyapı Firmanın banka kredibilite miktarı ne kadardır? Kullanabileceği mevcut tanımlı kredisi var mı?

gnyapı Firma ısı yalıtımı uygulamasının kontrolünü kaç kişilik bir teknik kadro ile yürütüyor ? Çalıştığı kadronun SGK sigortalarını ödüyor mu?

gnyapı Yalıtım Firması güvenilir bir markanın 1. sınıf paket sistemini kullanıyor mu?

gnyapı Yalıtım firması malzemesini kullandığı üreticinin ana uygulayıcı bayisi mi?

gnyapı Üretici firma, uygulayıcı firmanın yaptığı ısı yalıtım uygulamalarına ve işçiliğine gerçek garanti veriyor mu?

gnyapı Firma ısı yalıtımı uygulaması sırasında yaşanabilecek iş kazalarına ya da etrafına verebileceği zararlara karşı özel bir sigortaya sahip mi? 

gnyapı Firma ile ısı yalıtımı uygulama sözleşmesi imzalandığında binanızın ısı kayıplarını doğru tespit edebilecek teknik donanıma sahip mi?

gnyapı Sözleşme imzalandığında ısı yalıtım uygulaması sürecinin sorunsuz ilerleyebilmesi için şirket avukatları aracılığı ile Hukuki Danışmanlık Hizmeti verebiliyor mu?  

gnyapı Firma ile sözleme imzalandığında yalıtım uygulaması sürecinde yöneticilerin yükünü hafifletecek hizmetler sunabiliyor mu?

gnyapı Firma İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımı Derneği) üye listesinde yer alıyor mu? İZODER Üye Tanıtım Kartına sahip mi?

gnyapı Firmanın gerçekleştireceği ısı yalıtım uygulamasında seçilen malzeme kalınlığı yeterli mi? Uygulama TSE 825 standartlarına uygun mu?

gnyapı Firmanın daha önce ısı yalıtımı uygulaması yaptığı binaları görebileceğiniz ve dilerseniz yönetici ismi, telefonu, adresi vb. bilgilerine ulaşarak danışabileceğiniz bir referans listesine sahip mi? 

gnyapı İzolasyon firması kurumsal internet sitesi hizmeti var mı? İnternet sitesi ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılıyor mu?

Daha fazla bilgi için tıklayınız…

 

Aklınızda Hala Soru İşaretleri mi var? O halde Sizler İçin Hazırlamış Olduğumuz Bilgilendirici Videolarımızı Buradan İzleyebilirsiniz.

 

gnyapı ısı yalıtım keşif formu

Bina mantolama fiyatı almak için ücretsiz keşif formumuzu doldurabilir veya  0216 475 12 41 – 444 4697 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.​ Müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede sizi arayarak, binanıza en uygun paket sistem seçiminde size yardımcı olacak ve keşif randevu işleminizi gerçekleştirecektir.

İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası Dış Cephe Mantolama (Isı Yalıtımı), İzolasyon, Çatı Kaplama Uygulaması, Su Yalıtımı, Cephe Giydirme, Boya, Seramik Uygulama ,Değer Katan Ek Uygulamalar, Dekoratif Cephe Kaplamaları ve daha fazlası… Binanız için gerekli olan tüm yenilikler en uygun fiyat ve avantajlarıyla GNYAPI® 'da. ☏ 444 GNYP