poliüretan köpük

POLİÜRETAN SERT KÖPÜK

Poliüretan sert köpük levhanın yapısal mukavemeti; köpüğün ağırlığına oranla çok yüksektir. Uygulamalarda yapı elemanlarının mukavemet değerlerine katkıda bulunur. Genel olarak sert poliüretan köpük çatı altında, düz çatılarda, duvarlarda ( mantolama uygulaması), tavanda döşemede, frigorik taşıtlarda, soğuk hava depolarında, sandviç panolarda ve dolgu işlerinde kullanılır.

Sert poliüretan köpüğün birçok üretim metodu vardır. Karışım haindeki reçine ve isocyanate, hareket halindeki konveyör üzerine düşürülerek geniş ve uzun dilimler meydana getirebilir. Diğer bir yol da reçine ve isocyanate, portatif bir püskürtücü içinde karıştırılarak köpük hale gelmiş madde, püskürtücünün tetiği çekilerek kalıplara enjekte edilir. Böylece buzdolabı kabini ya da bina iç duvarları gibi kapalı boşluklara enjekte edilir ve normal hacmin 30 katı şişerek boşluğun çeperlerini tamamen doldurur.

Poliüretan köpük atılması çok kısa zaman alır. Bir soğutucu kabininin yalıtımı ancak 15/20 saniyedir. Sıvı poliüretan karşımı açılan iki ufak delikten yarı otomatik olarak kolayca atılabilir.     

İkinci Dünya Savaşı'ndan önce ABD naylonun geliştirilmesi ile ilgilenirken, Almanya'da Bayer firması, köpüklü plastikler üzerine çalıştı. Hafif olması sebebiyle savaş sırasında uçakların kanatlarının güçlendirilmesinde kullanıldı. 1950 den sonra buzdolabı fabrikalarında ve soğuk hava depolarında köpüklü plastiklerin kullanımı önem kazandı. 1960 yılından sonra poliüretan yalıtım tekniği büyük gelişme gösterdi. Poliüretanın yapısında karbondioksit bulunduğundan, imalatı sırasında kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar köpürmeye sebep olur ve malzemeye yalıtım özelliği kazandırır. Isı yalıtım uygulamalarında genellikle profil tabaka veya boru kesitli olarak yapılmaktadır. Bunun yanında püskürtme metodu da kullanılmaktadır. Malzeme yalıtılacak bölgeye püskürtülerek yalıtım uygulaması yapılır. Kullanılacağı son ana kadar ham maddeleri bir araya getirmemek gerekir. Maddeler karıştırıldığı anda köpüklenme reaksiyona başlar ve birkaç dakikada sert ve hafif köpüklü plastik yalıtım elde edilir. 

Bu işi yapan makinaların pompalama kapasitesi yüksek olmalıdır. Ayrıca bu makinaları kullanan operatörlerin çok deneyimli olması gerekir. Zehirlenmelere karşı mutlaka maske kullanılmalıdır. 

POLİÜRETAN KÖPÜĞÜN ÖZELLİKLERİ

gnyapı Hafiftir.

gnyapı Kendini taşır

gnyapı Birlikte kullanıldığı malzemelerin mukavemetini artırır.

gnyapı Yoğunluğu 30-100 kg/m3 arasındadır.

gnyapı %95 den fazla kapalı hücrelidir.

gnyapı Nem almaz.

gnyapı Isı iletim katsayısı 0,020 / 0,025 W/m oC arasındadır.

gnyapı Değişken iklim şartlarında özelliğini kaybetmez

POLİÜRETAN KÖPÜĞÜN MEKANİK ÖZELLİKLERİ

Yoğunluk arttıkça eğilme mukavemeti lineer olarak artar. Yine ısı iletim katsayısı yoğunlukla hızlanan parabolik bir artış gösterir. Yoğunluğu 50 kg/m3 kadar boyutların stabilitesi hızla artan parabolik görünüm arz eder. Bu değerden sonra boyutların stabilitesi parabolik olarak azalır. 

Set poliüretan temiz suya, deniz suya, petrole ve madeni yağlara karşı dirençlidir. Fakat esas rengi beyaz olan poliüretan, suda siyaha dönüşür. Sert poliüretan toz, gres, nem ve tahta gibi maddelerden uzak tutulmalıdır. Özel işlemler için  150 oC ye kadar kullanılabilir.