gnyapı şikayet

GNYAPI MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÖNETİMİ

Dış cephe mantolama sektöründe yeniliklerin öncü markası GNYAPI, müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını yerine getirirken lider konumunun gereği olarak kurumsal ve güvenilir olmayı amaç edinmiştir. 

Tüm GNYAPI departmanları, müşteri talep ve düşüncelerini sürekli gelişimin bir parçası olarak kabul eder ve sunduğu kalıcı çözümler ile hizmet kalitesini sürekli arttırmayı hedefler. 

GNYAPI müşterileri, tüm istek ve önerilerini 444 GNYP / 444 4697 numaralı danışma hattından müşteri ilişkileri sorumlularına aktarabilecekleri gibi gnyapi.com.tr kurumsal web sayfası aracılığı ile de ilgili sorumlulara iletebilmektedirler. Şirket politikası doğrultusunda kendileri ile en kısa sürede iletişime geçilecek ve taleplerini karşılayacak çözümler sunulacaktır.

MEMNUNİYET SÜRECİ

gnyapı Tüm istek ve ihtiyaçlar GNYAPI müşteri ilişkileri sorumluları tarafından ilgili departmanlara aktarılarak çözüm süreci başlatılır. GNYAPI müşterilerinin istek ve ihtiyaçları şirket gizlilik politikası doğrultusunda 3. şahıslar ile paylaşılmaz. 

gnyapı Tüm istek ve ihtiyaçlar uzmanlar tarafından objektif bir biçimde değerlendirilir. 

gnyapı Çözümün daha hızlı sağlanabilmesi için GNYAPI sorumluları, ek bilgi talebinde bulunma hakkına sahiptir.   

gnyapı Çözüm için fiziki kontrollere ihtiyaç duyulduğunda GNYAPI sorumluları uygun gün ve saatleri belirleyerek yerinde incelemeler gerçekleştirir ve gerekli çalışmaları başlatır.

gnyapı Talep kaydı ancak GNYAPI müşterilerinin istek ya da ihtiyaçlarına çözüm bulunduğunda sonlandırılır.

gnyapı Müşteri istek ve ihtiyaçları, ISO-9001:2008 kalite sistemi doğrultusunda değerlendirme sürecine tabi tutularak düzeltici/önleyici prosedüründe ele alınır ve tekrarlamaması amaçlanır.